Det är inte lätt att vara stilsäker nu när mörkret och de kalla vindarna är på ingång. Men våra svenska prinsessor lyckas! Både Victoria, Madeleine och Sofia tycker om kungliga uppdrag som är belägna ute i skogen och då gäller det att klä på sig varmt för att inte frysa. Nu senast var kronprinsessan på landskapsvandring i Ångermanland och då höll hon värmen i en vinröd mössa.

En ullmössa, som likt Victorias är höstigt vinröd, finns just nu på Åhléns! Du hittar den här! (reklamlänk via Adtraction)

Prinsessan Sofia gillar också att bära mörka färger när det börjar bli lite kyligare. Vi minns särskilt hennes snygga jacka från Helly Hansen (reklamlänk via Adtraction) , som hon bar i Älvdalen för några år sedan. Helly Hansen finns också på Åhléns. Dessutom valde hon att matcha jackan med en vinröd polo. Här hittar du en liknande! (reklamlänk via Awin.com)

Dunjackor är en annan kunglig favorit. Prinsessan Madeleine väljer ofta att matcha sin outfits med en tunn dunjacka. För några år sedan fick vi se henne i en blå variant från favoritmärket Moncler men det finns även dunjackor på Cubus, som är lite snällare mot plånboken.

Vilken höststil är din favorit?
Foto: IBL
4 kommentarer till “Så får du prinsessornas höstlook – 4 snygga plagg!”
Madeleines Outfit passar knappast i skogen
Nej, hon bar den pa sommaren pa Marstrand i Bohusläns skärgard. PM har väl aldrig setts i skogsmullesammanhang.
Undrar nar S ska besöka ortodontisten inför sin nya look.
Ju då PernillaA, med skyhöga Wellingtons😉.
Josefin
Där har hon redan varit!
https://www.svenskdam.se/kungligt/svensk-damtidning-avslojar-sofia-har-skaffat-tandstallning/#comments