Sista dagen i Japan satsade kronprinsessan återigen på svensk design. Under en middag på Svenska Ambassaden i Tokyo bar hon en mönstrad sidenklänning från H&M:s sprillans nya Conscious Exclusive-kollektion.
Foto: Stella Pictures.
Sista dagen i Japan satsade kronprinsessan återigen på svensk design. Under en middag på Svenska Ambassaden i Tokyo bar hon en mönstrad sidenklänning från H&M:s sprillans nya Conscious Exclusive-kollektion.
Foto: Stella Pictures.
Tack för din kommentar! (inväntar granskning innan publicering)
Stäng
10 kommentarer till “Kronprinsessan Victorias Japan-garderob dag 4”
Nja, sådär.. men fint initiativ av henne
Fyra dagar i Japan och en ny garderob, är det viktigast? Hur mycket hinner man på fyra dagars besök.
Den satt riktigt illa.
Klänningen har ett spännande och starkt intryck, och den skall nog ses i verkligheten för att få en rättvis bedömning.
Inte särskilt snygg klänning, den runda halsringningen är inte klädsam. Säkert är den dyr.
Annons för bolag hon är ägare i
Not so miljömedveten
En helt vanlig nattlinnemodell men säkert dyr.
Den vita klänningen på sista bilden såg väldigt snygg ut, får vi se hela? Svensk Dam framhåller hela tiden att hon använder sina kläder om och om igen och är så miljömedveten, men vid den här resan har hon haft minst fem olika dresser, på dessa fyra dagar, så det är nog lite överdrivet.Hon kunde ha letat i garderoberna och funnit plagg som inte kineserna har sett förr.
När det gäller kronprinsessans garderob tycker jag att det ofta känns som rena lotteriet…ibland är hon otroligt snyggt klädd och sedan kommer hon i direkt missklädsamma kreationer. Denna var väl ingen höjdare, men drottningens prickiga klänning från 80-talet med tillhörande scarf var direkt missklädsam på V. Både Silvia och Madeleine verkar ha säkrare smak. Jag har nog aldrig sett Silvia i något plagg som inte varit snyggt, klädsamt och passande. Har V inga rådgivare när det gäller klädsel?
Bra med svensk design, synd att den var mindre lyckad.